Blog

Jak dobierać kolory ubrań? Kompleksowy poradnik dla każdej miłośniczki mody!

Zapewne nieraz słyszałaś od swoich bliskich lub znajomych, że pasuje Ci dany odcień koszuli czy szalika. Nie zawsze jednak dobranie odpowiednich barw, które będą podkreślać urodę, jest łatwe. Czasem może się zdarzyć, że skuszona intrygującym fasonem, zakupisz ubranie, które zupełnie różni się od reszty Twojej garderoby. Jeśli zależy Ci na tym, aby poznać uniwersalne sposoby łączenia odcieni, zapraszamy do przeczytania artykułu!

Pierwszą kwestią, o której warto wiedzieć, jest zasada 3 kolorów, która doskonale odzwierciedla myśl „co za dużo, to niezdrowo”. W dobrym stylu jest bowiem wykorzystywanie maksymalnie 3 tonów podczas szykowania stylizacji. Dzięki temu podejściu możesz stworzyć wiele atrakcyjnych połączeń (np. czarny, żółty i fioletowy) bez efektu chaosu i przeciążenia. Jak pewnie wiesz, im mocniej chcesz wyrazić kreatywny umysł poprzez kolory ubrań, tym łatwiej o modowe wpadki. Dobrym pomysłem na ożywienie stylizacji jest zestawianie klasycznego i bazowego odcienia z żywymi barwami.

Koło kolorów – co można z niego wyczytać?

Aby dowiedzieć się, które zestawienie barw dobrze się prezentuje, warto poznać ich klasyfikację. Wyróżniamy kolory pokrewne, przeciwstawne i monochromatyczne. Pierwsze z nich są zlokalizowane na kole tuż obok siebie, np. zielony i żółty. Są to połączenia, które bardzo dobrze do siebie pasują i które warto wspólnie zestawiać.

Kolory przeciwstawne to takie, które są położone naprzeciwko, np. niebieski i pomarańczowy. Z reguły jest to rozwiązanie dla osób, które lubią odważne połączenia. Ostatni sposób na stworzenie dobrego zestawienia ubrań to dobranie różnych odcieni tej samej barwy. Na kole znajdują się one pod sobą, a znanym połączeniem jest np. błękitna koszula i jeansowe spodnie.

A co w przypadku wielokolorowej odzieży?

Gdy decydujesz się na stylizację z ubraniami o wielu barwach, dobrze jest połączyć ją z neutralnymi kolorami. Należy do nich m.in. czarny, biały, a także beżowy. Pozwoli Ci to uniknąć efektu przeciążenia. Przedstawione zasady, choć są pomocne i uniwersalne, stanowią tylko podstawę. Zdecydowanie polecamy zgłębić ten temat, aby móc cieszyć się modą, a przy okazji tworzyć intrygujące i stylowe połączenia.